W którą stronę kręcić głową?

medident.pl

Komunikacja niewerbalna może być przyczyną nieprzyjemnych sytuacji. Próba porozumienia się na migi może skończyć się naprawdę źle.

Dlaczego? Trzeba wiedzieć, że nie każdy gest odczytywany jest w ten sam sposób na całym świecie. Odmienna interpretacja może być przysporzyć problemów lub sprawić, że się po prostu nie dogadamy z drugą osobą.

W Polsce gdy chcemy zaprzeczyć i powiedzieć „nie” kręcimy głową na przemian w prawo i w lewo. Z kolei przytakujemy poprzez ruchy głową w górę i w dół.

Dla nas jest to oczywiste. Jednakże w innych kulturach jest odwrotnie, co może zarówno nas, jak i rozmówcę wprowadzić w błąd.

Polskie potakiwanie dla rozmówcy będzie znaczyło nie, a zaprzeczanie tak. Jest tak dokładnie w Bułgarii i niektórych krajach bałkańskich oraz Turcji.

Również trzeba uważać na ten gest jadąc do Indii, ponieważ w niektórych regionach również jest zupełnie odwrotnie niż u nas. W ten sposób może dojść do dziwnych sytuacji, gdy ktoś nas o coś zapyta, a my będziemy chcieli odpowiedzieć na migi.

Może Ci się również spodoba