W którą stronę kręcić głową?

Komunikacja niewerbalna może być przyczyną nieprzyjemnych sytuacji. Próba porozumienia się na migi może skończyć się naprawdę źle.

Dlaczego? Trzeba wiedzieć, że nie każdy gest odczytywany jest w ten sam sposób na całym świecie. Odmienna interpretacja może być przysporzyć problemów lub sprawić, że się po prostu nie dogadamy z drugą osobą.

W Polsce gdy chcemy zaprzeczyć i powiedzieć „nie” kręcimy głową na przemian w prawo i w lewo. Z kolei przytakujemy poprzez ruchy głową w górę i w dół.

Dla nas jest to oczywiste. Jednakże w innych kulturach jest odwrotnie, co może zarówno nas, jak i rozmówcę wprowadzić w błąd.

Polskie potakiwanie dla rozmówcy będzie znaczyło nie, a zaprzeczanie tak. Jest tak dokładnie w Bułgarii i niektórych krajach bałkańskich oraz Turcji.

Również trzeba uważać na ten gest jadąc do Indii, ponieważ w niektórych regionach również jest zupełnie odwrotnie niż u nas. W ten sposób może dojść do dziwnych sytuacji, gdy ktoś nas o coś zapyta, a my będziemy chcieli odpowiedzieć na migi.

Może Ci się również spodoba