Dystans przestrzenny w różnych kulturach

laserowe leczenie nietrzymania moczu piła fabryka footballu

W kontakcie z osobami z innych kultur należy dużą wagę przywiązywać do komunikacji niewerbalnej. W niektórych kulturach język ciała odgrywa bardzo ważną rolę. Nawet najmniejsza gafa popełniona z naszej strony może spowodować trudności w komunikacji, niezręczną sytuację, konflikt czy wykluczenie z grupy.

Warto zatem co nieco wiedzieć, o komunikacji niewerbalnej w różnych kręgach kulturowych. W różnych kulturach panuje odmienne podejście do dystansu społecznego. Chodzi tutaj o dopuszczalną odległość, na jaką może się ktoś do nas zbliżyć.

Istnieją kultury o dużym dystansie przestrzennym, gdzie przy powitaniu i rozmowie powinna zostać zachowana odległość co najmniej jednego metra. Trzeba o tym pamiętać jadąc do Chin lub Japonii. Jeśli się do tego nie zastosujemy, naruszymy czyjąś intymność.

Przestrzeń ważna jest także w Niemczech i Wielkiej Brytanii – są to kultury powściągliwe. Z kolei kraje takie jak Włochy, Grecja czy Hiszpania charakteryzują się niskim dystansem przestrzennym. Podobnie rzecz się ma w krajach arabskich, gdzie odległość rozmówców wynosi około 30 centymetrów.

Najniższa odległość występuje u Rosjan, którzy podchodzą bardzo blisko.

www.ihwc2010.com

Może Ci się również spodoba