Zamieranie idei wielopokoleniowych rodzin

Społeczeństwa się starzeją, ludzie coraz rzadziej i później decydują się na posiadanie potomstwa, lub mniejszą ich ilości, a same małżeństwa dążą do autonomii i pełnego usamodzielnienia się od rodziców. To wszystko sprawia, że idea wielopokoleniowej rodziny mieszkającej pod wspólnym dachem zanika.

Rodziny żyją oddalone od siebie wiele kilometrów, a co za tym idzie spotykają się jedynie od święta. Tradycyjne wartości, które dawniej były cenione nie są dla współczesnych pokoleń tak ważne.

A mieszkanie z rodzicami jest uważana za nienowoczesne i mało postępowe. Własne „M” jest dla młodych priorytetem, do którego dążą za wszelką cenę.

I jeśli nawet decydują się na posiadanie dzieci to kontakty z dziadkami ograniczają się do weekendowych wyjazdów. Młode małżeństwa decydują się na mieszkanie pod wspólnym dachem z rodzicami jedynie ze względów ekonomicznych.

Ale sytuacja taka jest dla nich niekomfortowa, i nie wynika z kulturowych przesłanek i chęci. Sami rodzice dorosłych osób, również nie są zachwyceni z takiego obrotu spraw i pomagają zdobyć swoim dzieciom środki na zakup własnego mieszkania.

Może Ci się również spodoba