Kontakt wzrokowy w różnych kulturach

lotki soft korty tenisowe poznań

Z komunikatów niewerbalnych można wiele odczytać. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdej kulturze znajdziemy inne charakterystyczne gesty i zachowania. Należy także pamiętać, że niektóre mogą się kompletnie różnić od naszych lub mieć przypisane kompletnie inne znaczenie.

Istotną rolę w komunikacji niewerbalnej odgrywa kontakt wzrokowy. Wyjeżdżając na wakacje bądź w celach biznesowych na zachód Europy trzeba pamiętać o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Jeśli podczas rozmowy nie będziemy patrzyli rozmówcy w oczy może zostać to odebrane jako nieuprzejmość, brak szacunku czy wręcz oszukiwanie.

To także oznaka niskiej pewności siebie i słabości. Z kolei kontaktu wzrokowego z rozmówcą należy unikać lub utrzymywać go bardzo krótko, gdy mamy do czynienia z mieszkańcami Azji lub Afryki. W tych regionach patrzenie prosto w oczy podczas rozmowy uchodzi za obrazę.

W Japonii kontakt wzrokowy zależy od hierarchii. Nie należy patrzeć w oczy osobie, która zajmuje wyższą pozycję w społeczeństwie. Natomiast w krajach muzułmańskich w czasie rozmowy kobiety z mężczyzną, rozmówcy nie powinni sobie patrzeć w oczy.

Może Ci się również spodoba