Jay Gould – magnat kolejowy

Teczki na zdjęcia

Ważne miejsce w gronie najbogatszych ludzi wszech czasów zajmuje Jay Gould, który jest dziś uważany za pioniera przemysłu kolejowego w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie ma on także negatywny wizerunek i mówi się o nim jako baronie-rabusiu. Mężczyzna grał na giełdzie i słynął z ryzykownych ruchów.

W 1859 roku zaczął inwestować w akcje małych kolei. Pod koniec XIX wieku Jay Gould związany był z największymi operacjami w branży kolejowej w Stanach Zjednoczonych. Zarządzał firmami, które w błyskawicznym tempie pokrywały torami kraj.

Co ciekawe, najprawdopodobniej to on doprowadził do czarnego piątku w historii nowojorskiej giełdy, na czym się znacznie wzbogacił. Zasłynął z kontrowersyjnego zdania, w którym powiedział, że może dać pracę połowie klasy robotniczej, aby drugą połowę zabić. Obecnie szacuje się, że na swoich interesach Jay Gould dorobił się niebagatelnej fortuny o wartości 71 miliardów dolarów, dzięki czemu uważa się go dziś za jednego z najzamożniejszych ludzi, jacy kiedykolwiek żyli.

Może Ci się również spodoba