W jakim wieku dziecko może samo jechać na wakacje?

przewijak dla niemowlaka

Chyba każdy rodzic, wcześniej czy później, zacznie rozważać wysłanie swojego dziecka na kolonię. Jak łatwo się domyślić, tego typu wydarzenie bywa bardzo trudne i budzi wiele wątpliwości oraz obaw.

Jednym z podstawowych pytań, które stawiają sobie chyba wszyscy opiekunowie małoletnich jest: w jakim wieku można puścić malucha na samodzielny wyjazd? Nie istnieją regulacje prawne, które decydowały by o tym, jaki wiek jest odpowiedni, by po raz pierwszy pozwolić dziecku wyjechać na kolonię. Przede wszystkim jest to opcja indywidualna.

Niektóre dzieci poradzą sobie na wyjeździe bez rodziców już w wieku sześciu lat. Inne, nawet będąc kilka lat starsze, nadal będą czuły się w tej sytuacji nieswojo.

W tej kwestii rodzice powinni zdać się przede wszystkim na swoją intuicję i znajomość malucha. Nikt nie będzie wiedział lepiej od mamy i taty, czy jego dziecko jest już gotowe, by wybrać się na samodzielne wakacje.

Choć teoretycznie nie istnieją żadne normy, określające wiek uczestników kolonii, mogą być one narzucone przez organizatorów konkretnego wyjazdu. Jeśli chcesz wysłać małe dziecko na pierwszą kolonię, zadbaj o to, by biorący w niej udział wczasowicze byli w wieku jak najbardziej zbliżonym do twojego dziecka.

Może Ci się również spodoba